Yataklar

Yağlama gerektirmezler, dolayısıyla yağlayıcıların neden olduğu sorunları ortadan kaldırırlar. Yağların yağlayıcı özelliğini zamanla kaybederek ayrışıp buharlaşması halinde oluşan yüksek sıcaklık ortamı PTFE(Teflon®) yataklarla sorun olmaktan çıkar.

Alaşımlı Efalon® (PTFE-Teflon®) malzemelerin saf Efalon® (PTFE-Teflon®) malzemeye göre aşınma ve yük altında deformasyona karşı daha yüksek dirence, yüksek ısı iletkenliği ve düşük termal genleşmeye sahip olmaları, soğukta akmaya (cold flow) karşı dirençlerinin yüksek oluşu, bunun yanında oldukça düşük sürtünme katsayısına sahip olmaları ve saf Efalon® (PTFE-Teflon®) gibi geniş sıcaklık aralığında sürekli kullanılabilmeleri, bazı uygulamalar dışında genellikle yatak malzemesi olarak saf Efalon® (PTFE-Teflon®)'un yerine alaşımlı Efalon®(PTFE-Teflon®) malzemelerin seçilmesine neden olur.

Saf Efalon® (PTFE-Teflon®) yataklar alaşımlı Efalon® (PTFE-Teflon®) yatakların kimyasal dayanımlarının yetersiz olduğu yerlerde ve daha çok düşük hız ve düşük yükte çalışan sistemlerde kullanılırlar.

En tipik yataklık malzeme karbonlu Efalon® (PTFE-Teflon®)'dur. Yük altında deformasyona ve aşınmaya karşı direnci ve ısı iletimi yüksektir. Genellikle çekme dayanımı ve kopma uzamasının önemli olduğu koşullarda K-25(%25 karbonlu PTFE), aşınma ve yük altında direncin önemli olduğu durumlarda ise K-35(%35 karbonlu PTFE) tercih edilmelidir.

Efalon Polikim’in tescilli markasıdır. Teflon Dupont'un ticari markasıdır.

  • Beylikbağı Mah. Güney Yanyol Cad. 339. Sk. No:5 41400 Gebze / KOCAELİ - TÜRKİYE
  • +90 (262) 653 26 43
  • +90 (262) 653 61 42
  • satis@polikim.com.tr