Sıyırıcı Keçeler

Saf Efalon®(PTFE-Teflon®) sıyırıcı keçeler çok yüksek kimyasal dayanım gerektiren durumlarda ve genellikle düşük hız ve düşük basınç uygulamalarında kullanılır.

Karbonlu Efalon®(PTFE-Teflon®) sıyırıcı keçeler en sık kullanılan tiptir. Yük altında deformasyona ve aşınmaya karşı direnci çok yüksektir. Kuru ve sulu ortamlarda aşınma direnci mükemmeldir. Yüksek hızlarda dahi karşı yüzeyi aşındırmaz. Isı iletkenliği yüksektir. Alkalilere dayanımı diğer dolgulu tiplere oranla daha iyidir ancak oksitleyicilere dayanımı cam elyaflı tiplerden daha azdır. 

Cam elyaflı Efalon®(PTFE-Teflon®) sıyırıcı keçeler kimyasal dayanımın önemli olduğu koşullarda tavsiye edilir. Yalnızca alkalilere dayanımları azdır. Karşı yüzey yeterince sert değilse, yüksek PV değerlerinde karşı yüzeyi aşındırabilir. Saf PTFE sıyırıcı keçelere oranla daha yüksek aşınma ve yük altında deformasyon direncine sahiptir. 

Bronzlu Efalon®(PTFE-Teflon®) sıyırıcı keçeler ısı iletkenliği en yüksek tiptir. Ancak kimyasal dayanımı iyi değildir. Genel olarak bronzu etkileyen kimyasal ortamlar bronzlu PTFE'yi de etkiler. Yük altında deformasyona ve aşınmaya karşı direnci iyidir. Düşük ve yüksek PV değerlerinde, kimyasal dayanımın gerekli olmadığı ortamlarda kullanılabilir.


Teflon Dupont’un tescilli markasıdır.

  • Beylikbağı Mah. Güney Yanyol Cad. 339. Sk. No:5 41400 Gebze / KOCAELİ - TÜRKİYE
  • +90 (262) 653 26 43
  • +90 (262) 653 61 42
  • satis@polikim.com.tr