Segmanlar

EFALON®(PTFE-Teflon®)
♦ Uzun ömürlüdürler, kırılmaz, kopmazlar.
♦ Yağlama gerektirmezler.
♦ Kesin sızdırmazlık sağlarlar.
♦ Esnek oluşları, en küçük çaptaki pistonlara bile kolaylıkla takılmalarını sağlar.
♦ Basit ve ucuz piston kullanma imkanı sağlarlar.
♦ Diğer segmanlarda ilk alıştırma periyodunda görülen aşınma, Efalon®(PTFE-Teflon®) segmanlarda çok azdır. İlk alıştırma periyodunda, silindir yüzeyinde ince bir PTFE film oluşur. Böylece çok düşük PTFE-PTFE sürtünmesi sağlanır. Silindir yüzeyi aşınmaz. -190°C deki sıvılaştırılmış gazlardan, +250°C deki korozif gazlara kadar her sıcaklık ve ortamda kullanılırlar.
♦ Yağlamasız kullanabilmeleri yanma ve patlama tehlikesini ortadan kaldırır. Bu nedenle oksijen kompresörlerinde emniyetle kullanılırlar.
♦ Mikrop barındırmazlar, silindirlerin çalışmadığı zaman paslanmalarına neden olmazlar. Temasta oldukları ortamı kirletmezler. Gıda ve ilaç sanayilerinde tereddütsüz kullanılırlar.
♦ Demir döküm ve paslanmaz çelik silindirlerde çok yüksek aşınma direncine sahiptirler.
♦ Korozif ortamlarda da sert krom kaplı silindirlerle iyi sonuç verirler. Alüminyum silindirlerde de başarıyla kullanılırlar. Ortamdaki katı partikülleri içlerine alıp, silindir yüzeyinin çizilmesini önlerler.

Saf Efalon®(PTFE) segmanlar çok yüksek kimyasal dayanım gerektiren durumlarda ve genellikle düşük hız ve düşük basınç uygulamalarında kullanılır.

Karbonlu Efalon®(PTFE) segmanlar en sık kullanılan tiptir. Yük altında deformasyona ve aşınmaya karşı direnci çok yüksektir. Kuru ve sulu ortamlarda aşınma direnci mükemmeldir. Yüksek hızlarda dahi karşı yüzeyi aşındırmaz. Isı iletkenliği yüksektir. Alkalilere dayanımı diğer dolgulu tiplere oranla daha iyidir ancak oksitleyicilere dayanımı cam elyaflı tiplerden daha azdır.

Cam elyaflı Efalon®(PTFE) segmanlar kimyasal dayanımın önemli olduğu koşullarda tavsiye edilir. Yalnızca alkalilere dayanımları azdır. Karşı yüzey yeterince sert değilse, yüksek PV değerlerinde karşı yüzeyi aşındırabilir. Saf PTFE segmanlara oranla daha yüksek aşınma ve yük altında deformasyon direncine sahiptir.

Bronzlu Efalon®(PTFE) segmanlar ısı iletkenliği en yüksek tiptir. Ancak kimyasal dayanımı iyi değildir. Genel olarak bronzu etkileyen kimyasal ortamlar bronzlu PTFE'yi de etkiler. Yük altında deformasyona ve aşınmaya karşı direnci iyidir. Düşük ve yüksek PV değerlerinde, kimyasal dayanımın gerekli olmadığı ortamlarda kullanılabilir. Karşı yüzey yeterince sert değilse, yüksek hızlarda kuru şartlar için de uygundur.

Teflon Dupont'un ticari markasıdır.

  • Beylikbağı Mah. Güney Yanyol Cad. 339. Sk. No:5 41400 Gebze / KOCAELİ - TÜRKİYE
  • +90 (262) 653 26 43
  • +90 (262) 653 61 42
  • satis@polikim.com.tr